10 dræbt i opgør om græsmark i det tørkeramte Kenya
FN's humanitære chef, Stephen O' Brien, går forbi resterne af en ko, som er død i den tørkeramte landsby Bandarero, nær Moyale ved grænsen til Etiopien.
Foto: AP/Ben Curtis
AP/Ben Curtis
Desperationen tager til i det tørkeramte Kenya, hvor hyrder slås til døden om græsningsområder til deres dyr.
Mindst ti personer er blevet dræbt i det seneste voldelige sammenstød mellem rivaliserende grupper i den centrale del af Kenya.
De kom op at slås om et styrke græsmark i den centrale del af Kenya, oplyser politiet i det afrikanske land.
Hyrder fra to grupper, Borana og Samburu, der begge havde brug for græsmarken til deres dyr, kom i åben ildkamp søndag i et tørkeramt område, siger politiets talsmand, Charles Ontita, der er politichef i byen Isiolo.
Han siger, at ti personer blev dræbt under skudvekslingen, og at to blev såret.
- Vi har nu sat flere politifolk ind i området.
Blodbadet er sket en uge efter, at 13 mennesker blev dræbt i den vestlige Baringo region, da hyrder fra grupperne Ilchamus og Pokot kom i kamp om et andet græsningsområde.
Søndag blev fire politifolk såret af skud, da formodede Pokot-hyrder skød efter deres bil, da de eskorterede medlemmer af Ilchamus-gruppen i sikkerhed.
Som reaktion på den tiltagende vold har præsident Uhuru Kenyatta indsat soldater i regionerne Baringo og Laikipia.
Kenya er ligesom andre lande på Afrikas Horn ramt af tørke.
I fire lande - Nigeria, Somalia, Sydsudan og Yemen - er der risiko for decideret hungersnød.
Næsten 1,4 millioner børn er i direkte fare for at dø af underernæring. På Afrikas Horn bliver situationen beskrevet som lig den i tiden op til en hungersnød i Somalia i 2011.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned