100 hvaler er fanget af is ved Rusland

Blot 15 kilometer fra landsbyen Janrakynot ved Beringshavet i det østlige Rusland svømmer en flok på mere end 100 hvidhvaler rundt og kan ikke komme ud på åbent hav.

- En gruppe på over 100 hvidhvaler er afskåret fra havet og er fanget af ismasser i Beringshavet, hedder det i en erklæring, som myndighederne i Tjukotka-regionen har offentliggjort.

Erklæringen, der ligger på regionens hjemmeside, fortæller, at lokalguvernør Roman Kopin har bedt den russiske regering sende en af sine isbrydere til stedet for at hjælpe hvalerne ud i det fri.

Videre hedder det, at hvalerne risikerer at bukke under for sult, hvis de ikke kommer fri.

Ydermere rykker isen sig, så det vandområde, de har at svømme i, bliver mindre og mindre.

- Når vi ser på mangel på føde og den hastighed, som vandet fryser til is med, så er alle dyr truet af udmattelse og død, mener myndighederne i området.

Ifølge lokalregeringen er en russisk isbryder blot to dages sejlads væk, så hvis det besluttes at komme hvalerne til hjælp, kan det forholdsvis hurtigt sættes i værk.

Hvidhvalerne er en fredet dyreart i Rusland, og blandt andre har premierminister Vladimir Putin, der regnes for naturelsker, talt varmt om de russiske hvidhvaler.

Hvidhvaler har en særlig side på Putins hjemmeside, hvor han også hylder dyr som sneleoparder, sibiriske tigre og isbjørne.

En hvidhval kan blive op til seks meter lang og veje to ton.

Økologer siger, at hvidhvaler har flere trusler inde på livet, herunder klimaændringer, den globale olieindustri og jagt.

/ritzau/AFP

Ismasser blokerer for over 100 hvidhvaler, der i det østlige Rusland ikke kan komme ud på åbent hav.

Offentliggjort Sidst opdateret