100.000 kan vende hjem efter stor naturbrand i USA
En naturbrand spredte sig med ekstrem hastighed i den amerikanske delstat Californien sent torsdag aften lokal tid. Søndag er den 41 procent inddæmmet. Over 1000 brandfolk har været indsat for at bekæmpe ilden. Foto: Mario Tama/Ritzau Scanpix
Mario Tama/Ritzau Scanpix
En naturbrand i Californien er søndag så meget under kontrol, at mange evakuerede beboere kan vende hjem igen.
Omkring 100.000 beboere nord for Los Angeles i USA kan søndag tage hjem til deres respektive huse og lejligheder.
De har været evakueret i flere dage på grund af en voldsom naturbrand. Det skriver nyhedsbureauet dpa.
Branden er 41 procent inddæmmet, og den har fortæret et areal svarende til 3223 hektar, oplyste brandmyndighederne i Los Angeles søndag.
Branden opstod sent torsdag aften lokal tid, og den spredte sig hurtigt på grund af kraftig vind og lav luftfugtighed. 1000 brandfolk blev sat ind for at bekæmpe den.
Den har ødelagt 21 bygninger, og tre brandfolk har fået mindre skader i forbindelse med bekæmpelsen af ilden. En mand er død af hjertestop, hvilket af myndighederne kobles til branden.
Ilden ulmer stadig nær byen Sylmar, der ligger cirka 30 minutter fra Los Angeles.
Det er endnu uvist, hvordan branden er opstået. Det forsøger myndighederne at opklare.
Seneste artikler
Forbund advarer om alvorlige SFO-besparelser
- Der er sprængstof i den sag her
Langholt-lukning: Det gør Lolland Kommune nu
Spærring af bro forlænget med en måned: Her er årsagen
Det, han så som dreng, fulgte ham resten af livet
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker