11 kvæstet ved togafsporing i Sverige
Foto: Scanpix Sweden /Scanpix
Scanpix Sweden /Scanpix
Nattoget fra Göteborg via Stockholm til Östersund/Storlien blev tidligt mandag afsporet tæt ved Sundsvall, hvor de to bageste vogne var tæt på at vælte.
- I alt 11 personer blev kvæstet. 10 af dem blev lettere kvæstet, siger en talskvinde for politiet, Ellinor Fransson, som siger, at en person blev ført væk fra toget med nakkekrave, mens alle andre passagerer kunne evakueres fra toget uden større problemer.
Der var i alt 132 personer i toget, da uheldet skete.
- Vi ved ikke, hvad der var årsag til ulykken. Det er højst usædvanligt, at tog blive afsporet på den måde, siger Tobias Johansson fra SJ's pressetjeneste.
Det står ikke klart, hvor hurtigt toget kørte, da det blev afsporet.
Et tog blev senest afsporet i Sverige i marts 2009, hvor et godstog med 19 vogne med tømmer blev afsporet og ramte et andet tog. Syv personer blev kvæstet.
/ritzau/TT
Seneste artikler
Indsatsleder om dramatisk nat: Usædvanligt travlt
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker