Thailands hær har kun tilladelse til at skyde med skarpt mod rødklædte demonstranter, hvis det sker i selvforsvar eller op i luften, understreger landet premierminister, Abhisit Vejjajiva.
- Jeg vil gerne understrege, at skarp ammunition kun er tilladt at bruge, hvis våbnene affyres op i luften eller i selvforsvar, siger Abhisit i en tv-tale og tilføjer, at demonstranterne også er bevæbnede.
Udtalelsen kommer efter, at mindst 12 mennesker er dræbt og flere end 500 meldes såret efter voldelige sammenstød i Thailands hovedstad Bangkok. De betegnes som de værste uroligheder i 18 år.
De thailandske soldater affyrede mestendels gummikugler og tåregas mod de tusindvis af demonstranter, som svarede igen med håndvåben, granater og benzinbomber.
Abhisit udtrykker dyb beklagelse over for ofrenes familier og pårørende. Han understreger, at der vil blive iværksat en undersøgelse af det indtrufne.
- Soldaterne har indstillet skydningen. Demonstrationerne fortsætter, men på en måde, som ikke involverer sikkerhedsstyrkerne, siger Abhisit.
Premierministeren understreger, at de voldelige sammenstød mellem myndighederne og regeringsmodstandere ikke får ham til at træde tilbage. Han afviser pure kravet fra de rødklædte demonstranter.
- Min regering og jeg vil fortsætte og forsøge at løse situationen. Nu har militæret trukket sig tilbage, mens demonstranterne er vendt tilbage til deres samlingssteder, siger Abhisit i tv-talen.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned