127 dræbt af bilbomber i Bagdad

Fem kraftige eksplosioner rystede tirsdag det centrale Bagdad, hvor mindst 127 er dræbt, og 448 andre er såret. Det siger indenrigsministeriet i den irakiske hovedstad.

Mange af ofrene for bomberne er studerende.

To bilbomber eksploderede nær arbejds-og indenrigsministeriet, og en selvmordsbombemand kørte en bil ind i en politipatrulje i Dora i den sydlige del af Bagdad, hvor 15 er dræbt.

Den første eksplosion blev hørt klokken 8.25 dansk tid. Få sekunder efter kom den anden og tredje eksplosion, siger øjenvidner.

De to sidste bilbomber var rettet mod en retsbygning i Mansour i det vestlige Bagdad og mod en markedsplads i Shorjah i byens centrum.

Bombeanslagene kommer på et tidspunkt, hvor der er frygt for optrappet vold forud for et valg, der finder sted tidligt i marts.

Dødstallet har ellers været gradvist faldende i de seneste to måneder, hvor fjendtlighederne er taget af i intensitet mellem de tidligere dominerende sunnimuslimer og det shiamuslimske flertal.

Statistikkerne over dræbte civile i Irak faldt i november til det laveste niveau siden den amerikanskledede invasion i landet i 2003.

Men grupper af formodede sunnimuslimer med tilknytning til al-Qaeda og tilhængere af Saddam Husseins forbudte Baathparti udgør fortsat en fare for sikkerheden i landet.

Tirsdagens angreb vakte opstandelse blandt irakiske parlamentsmedlemmer, som krævede, at premierminister Nuri al-Maliki torsdag kommer med en redegørelse om sikkerhedsituationen.

/ritzau/AFP

Foto: HADI MIZBAN/AP

Bagdad bliver rystet af fem eksplosioner, som dræber 127 og sårer 448 andre. Blandt ofrene er mange studerende. Angrebene kommer forud for valg om tre måneder.

Offentliggjort Sidst opdateret