13 narkomaner i afvænning blev likvideret sent søndag lokal tid på et misbrugscenter ved på byen Tijuana, der ligger tæt på amerikanske grænse.
Et vidne siger, at gerningsmændene stillede ofrene langs en mur og henrettede dem koldblodigt. Der var ingen sårede.
105 ton marihuana blev beslaglagt i Tijuana i sidste uge. Politifolk har givet udtryk for, at likvideringerne kan have noget med narkofangsten at gøre.
Den enorme mængde marihuana har en værdi af 1,8 milliarder kroner på det mexicanske marked eller to-tre gange så meget i USA. Det er den største narkobeslaglæggelse i Mexicos historie.
Nedslagtningen af de 13 narkomaner følger kun få dage efter, at 14 blev dræbt under en fest i byen Ciudad Juarez.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker