157 dræbt under demonstration i Guinea

Menneskerettighedsorganisationer i det vestafrikanske land Guinea siger, at mindst 157 mennesker er skudt og dræbt efter en blodig nedslagtning af demonstranter i hovedstaden Conakry.

De mener desuden, at flere end 1250 mennesker er såret.

Også landets politiske opposition hævder, at dødstallet er langt højere end de officielle tal. Oppositionen opgiver på baggrund af hospitalskilder, at mindst 128 mennesker blev dræbt, da sikkerhedsstyrker tirsdag åbnede ild mod en fredelig demonstration.

Flere tusinde mennesker deltog i demonstrationen, der var rettet mod juntalederen i Guinea, kaptajn Moussa Dadis Camara. Han kom til magten ved et ublodigt kup i december.

/ritzau/AFP

Menneskerettighedsorganisationer og oppositionen i det vestafrikanske land Guinea siger, at dødstallet efter blodbadet er langt højere end de officielle tal.

Offentliggjort Sidst opdateret