17 personer fra Sverige omkom i flystyrt i Iran
Den svenske udenrigsminister, Ann Linde, oplyser, at 17 personer bosiddende i Sverige omkom i flystyrtet. Foto: Kenzo Tribouillard/Ritzau Scanpix
Kenzo Tribouillard/Ritzau Scanpix
Syv af 17 personer fra Sverige havde svensk statsborgerskab. I alt omkom 176 personer i flystyrt i Iran.
17 personer bosiddende i Sverige var blandt dem, der omkom i flystyrtet i Iran onsdag.
Af de 17 havde syv svensk statsborgerskab, mens ti var i det svenske folkeregister, oplyser det svenske udenrigsministerium.
Tidligere har meldingen været, at ti svenskere omkom i flystyrtet.
- De var alle nogens børn, klassekammerater, ven eller kollega. Mine tanker er med de pårørende. Vi kræver, at hændelsen udredes hurtigt, upartisk og transparent. Sverige er parat til at bistå med arbejdet, skriver udenrigsminister Ann Linde på Twitter.
Desuden lyder det fra Anna Lundbladh, pressetalsmand for det svenske udenrigsministerium, at det ikke kan udelukkes, at dødstallet kan stige.
- Det her er antallet, vi kan bekræfte nu, men senere kan vi ikke udelukke noget, siger Anna Lundbladh.
Hun kan ikke specificere, hvor i Sverige de 17 omkomne bor.
- Vi arbejder fortsat med at fastslå antallet af omkomne svenskere og deres identiteter, og det gøres i samarbejde med politiets id-afdeling, lyder det.
Blandt de omkomne svenskere er en børnefamilie på fire personer, som er bosat i Österåker nord for Stockholm, to mænd i 20-årsalderen fra Jönköping-området og en 18-årig mand fra Orust.
Samtlige af disse er bekræftet omkomne af enten kommuner eller skoler.
I alt mistede 176 mennesker livet i flystyrtet, der skete kort efter, at flyet var lettet fra Teheran i Iran med kurs mod Kijev i Ukraine.
Om bord var også mange iranere, canadiere og ukrainere.
Det seneste døgn er der kommet rapporter fra blandt andre Canadas premierminister, der peger på, at flyet blev skudt ned af et iransk jord til luft-missil.
Iran har dog afvist alle meldinger om, at det var et iransk missil.
Seneste artikler
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse på dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet