175 politikere dræbt i Mexico det seneste år
Det seneste år har budt på flere hundrede tilfælde af vold, angreb og chikane mod politikere i Mexico.
Det har været farligt at være mexicansk politiker de seneste år. Ifølge sikkerhedsfirmaet Etellekt er der i løbet af de seneste 12 måneder blevet dræbt 175 politikere.
Opgørelsen løber fra 1. september sidste år til og med udgangen af august i år. I den periode har der været afholdt valg i Mexico i juli.
Var drabene jævnt fordelt på perioden, ville det svare til 14,5 dræbt politiker hver måned.
Ud over drabene er der noteret mindst 850 tilfælde af angreb på politikere, uden at nogle af disse er endt fatalt.
Volden har ikke udelukkende været op til julivalget. Den er derimod fortsat bagefter med 21 henrettelser og 63 andre voldelige angreb siden valget.
Efter opgørelsen er endnu en politiker blevet dræbt. Det drejer sig om en borgmester, der netop var blevet valgt i en by i den nordlige delstat Chihuahua. Borgmesteren blev dræbt fredag - dagen før han skulle indsættes.
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker