185 dømmes til døden i Egypten
De dømte anklages for at at angribe politistation, samme dag som hæren og politiet dræbte i hundredvis.
En egyptisk domstol har idømt 185 personer dødsstraf for et angreb på en politistation i Kairos udkant sidste år.
Flere politifolk mistede livet ved angrebet.
Domstolens afgørelse er ikke det endelige ord i sagen. Den kan appelleres i flere led og skal forelægges landets religiøse leder.
Afgørelsen kommer få dage efter, at en domstol i Kairo besluttede at droppe anklagerne mod landets tidligere præsident, Hosni Mubarak, for drabet på op mod 900 demonstranter under det såkaldte arabiske forår i 2011.
Angrebet på politistationen, som de 185 er dømt til døden for, fandt sted i Kairo-forstaden Kerdasa den 14. august sidste år, samme dag som egyptisk politi og soldater ryddede to teltlejre i Kairo med tilhængere af Det Muslimske Broderskab.
Flere hundrede mennesker blev dræbt i et af de værste voldsorgier i Egyptens historie.
Tidligere i år er der afsagt mange hundrede dødsdomme i Egypten, men flere hundrede er siden omstødt.
Domstolenes flittige brug af dødsdomme har først og fremme ramt medlemmer og tilhængere af Det Muslimske Broderskab.
Mohamed Mursi og Broderskabet vandt de første frie og demokratiske valg i Egypten, efter Mubarak var blevet væltet ved en folkelig opstand.
Men i sommeren 2013 væltede militæret Mursi og fik erklæret Det Muslimske Broderskab for en terrororganisation.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde