En domstol i Thailand har dømt en mand til 20 års fængsel, fordi han sendte sms-beskeder, der blev opfattet som fornærmende over for landets monarki.
Den dømte, der blev anholdt i august, blev fundet skyldig i at have sendt nedsættende sms-beskeder til en sekretær, der arbejdede for tidligere premierminister Abhisit Vejjajivas i maj sidste år. Det er ikke blevet offentliggjort, hvad han skrev.
Den 61-årige Ampon Tangnoppakul erklærede sig ikke-skyldig i anklagerne mod ham. Han har 30 dage til at appellere dommen.
Kongefamilien er populær i landet og beskyttet af en streng lovgivning om majestætsfornærmelse. Den 83-årige kong Bhumibol Adulyadej, er den monark, der har regeret længst i verden i dag. Han anses for at være en halvgud af mange thailændere.
Kongen har været en stabiliserende kraft i de seks turbulente årtier, Thailand har gennemlevet med ham på tronen. Kongen har stor indflydelse og har flere gange grebet beslutsomt ind i politik. I de seneste år, hvor landet har været dybt politisk splittet, har han talt for national forsoning.
En fremtrædende chefredaktør af en hjemmeside i Thailand risikerer også op til 20 års fængsel på grund af bemærkninger om monarkiet, som andre har placeret på hendes hjemmeside. Chiranuch Premchaiporn, som er redaktør af det populære websted Prachatai news, er anklaget for ikke at have fjernet 10 beskeder, som opfattes som majestætsfornærmelser.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker