"Vredens dag" er indledt torsdag i Yemen.
Fra morgenstunden er flere end 20.000 demonstranter gået på gaden i hovedstaden, Sanaa, hvor der er varslet store demonstrationer dagen igennem.
Demonstranternes vrede er rettet mod landets præsident, Ali Abdullah Saleh. Efter pres har han tilbudt at træde tilbage i 2013. Men det tilbud er langtfra tilstrækkeligt, mener demonstranterne.
- Folket vil af med regimet. Nej til korruption, nej til diktatur, lyder det fra folkemængden foran Sanaas universitet.
Præsident Ali Abdullah Saleh har onsdag indstillet de forfatningsændringer, der ellers skulle have sikret ham magten på livstid.
I stedet vil han træde tilbage fra præsidentposten, når hans nuværende embedsperiode udløber i 2013. Samtidig har han givet flere politiske indrømmelser til oppositionen.
Men demonstranterne vil have mere.
- I dag vil vi lægge yderligere pres på præsident Saleh, som skal give flere indrømmelser til oppositionen, siger Wael Mansour, der er blandt arrangørerne af torsdagens demonstrationer.
Inspireret af de folkelige protester i Tunesien og Egypten har tusinder tidligere demonstreret mod præsidenten og regeringen i Yemen.
Torsdagens demonstrationer har dog allerede udviklet sig til de mest massive hidtil.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde