11 minearbejdere blev dræbt, da en eksplosion onsdag rystede en kulmine i det nordøstlige Colombia, oplyser de lokale myndigheder.
Ti andre minearbejdere savnes efter eksplosionen. Ifølge det colombianske institut for geologi og miner, der sendte redningshold til minen, er der ikke meget håb om at finde nogen af dem i live.
- På grund af katastrofens omfang er det umuligt, at de kan have overlevet, siger en talsmand for instituttet til nyhedsbureauet AFP.
Minen ligger en times kørsel fra Sardinata tæt på grænsen til Venezuela. Ifølge Sardinatas borgmester skyldtes eksplosionen formentlig udsivende metangas.
Colombias minister for minedrift oplyser, at minen vil forblive lukket, "indtil en undersøgelse har fastslået, om alle regler blev fulgt."
Det er ikke første gang, at en ulykke i minen har kostet menneskeliv. Så sent som i oktober mistede seks minearbejdere livet ved en lignende ulykke. Og i 2007 blev flere end 30 dræbt ved en ulykke i den samme mine.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker