- Jerndørene til centret "Christ is Love" var låst, hvorved mange af beboerne blev fanget i flammerne, siger brandchef Antonio Zavala som forklaring på de mange dødsofre.
- Der var kun røg og skrig, siger en af de overlevende, som sprang ud fra anden sal for at undslippe ilden.
Zavala siger, at branden brød ud på første sal, da der gik ild i en patients madras. Det skete muligvis i forbindelse med et slagsmål mellem flere beboere.
- Indtil nu har vi oplysninger om, at 22 mennesker døde på stedet, siger sundhedsminister Alberto Tejada, som tilføjer, at fire andre døde senere på et hospital. Myndighederne er ved at undersøge, om centret var indrettet efter forskrifterne, og om det havde tilladelse til at fungere.
- Vi er ved at efterforske det grundigt, siger Tejada.
Mindst tre af de sårede er "meget, meget" forbrændte, siger en talsmand for ministeriet.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde