30 oprørere er dræbt i Sydsudan

Heftige kampe mellem sydsudanske soldater og en oprørsmilits, der beskyldes for at have bånd til regeringen i Sudan, har kostet mindst 30 oprørere livet i byen Malakal, siger en talsmand for Sydsudans hær.

Malakal er hovedstad i Sydsudans olierige Øvre Nil stat.

Sydsudan beskylder Sudans præsident, Omar Hassan al-Bashir, for at have bevæbnet oprørerne i et forsøg på at få væltet Sydsudans regering, inden det olieproducerende Sydsudan efter planen bliver en selvstændig stat til juli.

Sydsudan har derfor suspenderet forhandlingerne med Bashirs regering om detaljerne i, hvordan forholdet mellem de to dele af det kommende delte land skal være.

Indbyggerne i Sydsudan stemte med et overvældende flertal på næsten 99 procent for at løsrive sig fra Sudan ved en folkeafstemning i januar.

Den fremtrædende minister i Sydsudans regering Pagan Amum, der har ansvaret for processen frem til selvstændighed, siger, at Sydsudan nu vil søge alternative ruter for Sydsudans olieproduktion.

Hidtil er den olie, der produceres i Sydsudan, sendt via olierørledninger gennem det nordlige Sudan. Indtægterne fra olien har afgørende betydning for såvel Sydsudan som regeringen i Sudans hovedstad, Khartoum.

/ritzau/AFP

Sydsudan beskylder Sudans regering for at bevæbne oprørere i Sydsudan. 30 oprørere er dræbt lørdag.

Offentliggjort Sidst opdateret