35 døde under uvejr i Tyrkiet

I alt er 35 personer omkommet under et af de værste uvejr i og omkring Istanbul i årtier. Det oplyser lokale myndigheder.

Det seneste dødsfald kom søndag, hvor en kvindelig tekstilarbejder, som blev ramt af en minibus for at par dage siden døde af sine kvæstelser. Syv personer i minibussen druknede ved ulykken, der skete, da den blev ramt at store vandmængder i det vestlige Istanbul.

Samtidig fandt redningsmandskab liget af en syvårig pige, som forsvandt for fem dage siden under voldsomme oversvømmelser, der også kostede hendes forældre og søskende livet.

Flere end 6300 nødhjælpsarbejdere og 2200 redningsbiler har været udkommanderet i hele weekenden for at komme nødlidende til hjælp i Istanbul, der med sine 12 millioner indbyggere er Tyrkiets største by.

/ritzau/AFP

Antallet af omkomne ved et flere dage langt voldsomt uvejr omkring Istanbul er nu oppe på 35 efter yderligere dødsfald søndag.

Offentliggjort Sidst opdateret