40 bygningsarbejdere er indespærret i tunnel i Indien
En 200 meter lang del af tunnelen styrtede sammen, og mindst 40 arbejdere er fanget.
Mindst 40 bygningsarbejdere er blevet indespærret under et byggeri af en tunnel i Uttarkashi i det nordlige Indien, skriver Times of India.
Ansvarshavende ledere på bygepladsen siger, at en 200 meter lang del af tunnelen styrtede sammen, og at mindst 40 arbejdere er fanget.
Redningsarbejdere kæmper for at få adgang til den indespærrede gruppe ved at fjerne sten, jord og byggematerialer i vejtunnelen.
- 40 eller 41 bygningsarbejdere er fanget inde i tunnelen. Der pumpes ilt til dem gennem murbrokker og jord, men der sker løbende nye skred, siger Durgesh Rathodi fra delstatens katastrofeministerium.
Den 4,5-kilometer lange tunnel er ved at blive bygget mellem Silkyara og Dandalgaon, hvorved to af landets helligste hindutempler i Uttarkashi go Yamnotri bliver forbundet.
Myndighederne har udsendt fotos af redningsmandskab arbejde med at fjerne store stabler af ødelagte betonblokke med forvredne metalstænger, som blokerer den brede tunnel.
- Bed til, at de indespærrede arbejdere bliver reddet ud, skriver Uttarakhands ledende minister, Pushkar Singh Dhami, på den sociale medieplatform X.
Ulykker på store byggepladser er almindelige i Indien.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker