Mindst 50 mennesker frygtes druknet i Myanmar, da en træfærge med 178 mennesker om bord kolliderede med en slæbebåd på en flod i den sydlige Irrawaddy deltaregion, oplyste lokale myndighederne tirsdag.
Efter at passagerfærgen sent søndag kolliderede med en slæbebåd, der var i færd med at trække en pram i Ngawun floden, er der blevet fundet 31 lig, mens 21 mennesker ifølge myndighederne fortsat er meldt savnet.
- Der er en meget lille chance for at finde de savnede i live. De fleste af dem er kvinder og børn, sagde en embedsmand i Pathein, hovedstaden i Irrawaddy, knap 200 kilometer vest for den kommercielle hovedstad Yangon.
Skibsulykker er almindelige i militærdiktaturet Myanmar, hvor 48 millioner mennesker er afhængige af transport med overfyldte, gamle fartøjer.
Omkring en snes pilgrimme druknede, da deres overfyldte motorbåd sank i det centrale Myanmar i marts 2008.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde