Tusindvis af mexicanere gik på gaden onsdag for at vise deres vrede over den ekstreme narkorelaterede vold, der hærger landet.
Demonstranternes fremmøde fik dog ikke lov til at overskygge volden, da mindst 59 lig blev fundet på en gård ved San Fernando i staten Tamaulipas tæt på den amerikanske grænse. Antallet af døde kan nemt stige, siger myndighederne.
- Vi efterforsker resterne i en massegrav i La Joya i San Fernado, lyder det umiddelbart fra statsanklagerens kontor i Tamaulipas, der har anholdt 11 personer i sagen.
Demonstrationerne i Mexico blev organiseret på opfordring af klummeskriveren og poeten Javier Sicilias, der oplevede at få sin søn og fire af dennes nære venner dræbt i slutningen af marts. På gerningsstedet lå et trusselsbrev fra narkokartellerne.
Sicilia mødtes onsdag med Mexicos præsident, Felipe Calderon, for at blive opdateret på efterforskningen af sønnens drab.
- Vi er dødtrætte af jer politikere, fordi jeres kamp om magten har revet landets dna i stykker, skrev Sicilia i et åbent brev mandag.
Skribenten, der arbejder for aviserne La Jornada og Proceso, opfordrer i et interview regeringen, der har ført krig mod Mexicos narkokarteller siden slutningen af 2006, til at indgå en fredsaftale med banderne.
- Vi er så trætte af denne krig. Det er ikke vores krig, siger Sicilia i byen Cuernavaca, hvor han marcherede bag et banner med skriften "Nu er det nok".
Arrangørerne bag demonstrationerne siger, at mere end 10.000 marcherede mod volden over hele Mexico.
Narkokrigen i Mexico har kostet mere end 37.000 siden slutningen af 2006.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker