59 personer skal på anklagebænken i sag om tragisk italiensk brokollaps

Efterladte biler stod stadigvæk på broen dagen efter ulykken i Genova. Op mod 35 biler og tre lastbiler befandt sig på den del af broen, som kollapsede. (Arkivfoto). Foto: Valery Hache/Ritzau Scanpix

43 personer mistede livet, da en bro kollapsede i Genova for fire år siden. Torsdag starter retssag mod 59 personer, hvor ansvaret for ulykken skal placeres.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det var den største broulykke i flere årtier, da motorvejsbroen Ponte Morandi i 2018 kollapsede i den italienske havneby Genova.

Lyden af skrigene fra ofrene sidder stadigvæk i de personer, der så det ske.

Op mod 35 biler og tre lastbiler befandt sig på den del af broen, der kollapsede. I alt mistede 43 personer livet.

Denne uge starter retssagen, hvor ansvaret for kollapset skal placeres. 59 personer sidder på anklagebænken fra torsdag.

Her er det private firma Autostrade, som driver næsten halvdelen af de italienske motorveje, anklaget for ikke at varetage deres opgave om vedligeholdelse af broen godt nok.

Ulykken kastede generelt lys over sikkerheden på det italienske vejnet.

Kollapset fandt sted 14. august 2018 lidt før klokken 12. Her mistede Egle Possetti sin søster Claudia i ulykken.

43 personer omkom ved brokollapset i Genova i 2018. En ulykke, der stadigvæk præger lokalområdet. I 2020 blev en ny bro indviet. (Arkivfoto). Foto: Valery Hache/Ritzau Scanpix

- Sorgen er uendelig, siger Possetti, som i dag står i spidsen for en komité, der repræsenterer de efterladte.

- Min søster var så glad. Hun var blevet gift med Andrea få dage før tragedien. De var netop kommet tilbage fra deres bryllupsrejse i USA, siger Egle Possetti.

Claudia omkom sammen med sin mand samt sine to børn på 12 og 16 år i ulykken.

Blandt de, der stilles for en dommer, er den tidligere administrerende direktør for holdingselskabet Atlantia, som i 2018 ejede Autostrade.

Holdingselskabet er kontrolleret af den magtfulde Benetton-familie.

Familien har siden efter pres solgt deres andel af virksomheden til den italienske stat for otte milliarder euro, svarende til knap 60 milliarder kroner.

Den efterladte søster, Egle Possetti regner dog ikke med, at retfærdigheden kommer lige foreløbig. Hun kender det italienske retssystem, siger hun.

Ritzau Grafik. Foto: MAKI/Free

- I Italien er retssager lange og falder ofte ikke ud til fordel for ofre, siger hun.

Ulykken præger stadig den italienske havneby, som i 2020 indviede en ny bro.

Lige nu spiller børn fodbold i den mindepark, der også snart står færdig. Den ligger præcis der, hvor den niende pylon faldt sammen.

Ikke så langt derfra er også en gangbro dedikeret til tragedien. Broen er bygget over floden Polcevera, som nogle af bilerne faldt ned i, da den oprindelige bro kollapsede.

Også en del huse står til salg i området Certosa, som ligeledes har betalt sin pris for ulykken.

- Næsten alle de historiske butikker er lukket, fortæller Massimiliano Braibanti, en lokal beboer.

Området Certosa blev med broens kollaps afskåret fra omverdenen, inden infrastrukturen dertil blev genopbygget i året efter ulykken.

/ritzau/AFP

Brokollaps rystede Italien

* Morandi-broen var en del af motorvejen A10 ved den italienske havneby Genova.

* Regeringen i Italien har bebrejdet selskabet Autostrade, der står for driften af broen og flere af Italiens andre betalingsveje, for katastrofen.

* Broen blev bygget mellem 1963 og 1967 og var 1102 meter lang. Den krydsede floden Polcevera, flere bygninger og et jernbanespor.

* 12. august 2018 lidt før klokken 12 kollapsede en cirka 80 meter lang del af broen fra omkring 45 meters højde. Det kostede 43 livet.

* Der var et kraftigt regnvejr og stærke vindstød, da ulykken skete.

* Op mod 35 biler og tre lastbiler befandt sig på den del af broen, som kollapsede.

* Det er den største broulykke i Europa i flere årtier, har de italienske myndigheder oplyst.

* Også en del huse blev smadret under kollapset.

* I 2020 blev en ny bro indviet.

Kilder: AP, AFP, NTB, Reuters.

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu