Flere end 60 personer frygtes nu omkommet ved færgeforliset ud for Tonga i Stillehavet. Håbet om at finde overlevende svinder.
De oprindeligt 25 savnede efter færgeforliset ved Tonga i Stillehavet steg i løbet af torsdag til flere end 60. Færgen kæntrede og sank 86 kilometer nordøst for Tongas hovedstad Nuku'alofa, oplyste redningspersonale fredag.
En revideret passagerliste øgede antallet af passagerer om bord på Princess Ashika, der sank kort før midnat onsdag lokal tid, fra 79 til 117. Det siger John Dickson, der er koordinator for eftersøgning- og redningsaktionen.
Tongas premierminister Feleti Sevele har anmodet New Zealand og Australien om at sende dykkere for at hjælpe med at bjærge ligene fra færgen. Han tilføjede, at der var meget små chancer for at finde flere overlevende.
- Håbet for resten tegner desværre ikke lovende, sagde han til journalister i Australien, hvor han deltager i et møde mellem ledere fra Stillehavet.
- Det er en meget sørgelig dag. Det er hårdt for et lille samfund. Det er en enorm katastrofe og et enormt tab. Vi vil forsøge at klare det bedst muligt, sagde Sevele.
Der var seks udenlandske statsborgere om bord fra Storbritannien, Tyskland, Frankrig og Japan. Dickson sagde, at 53 personer havde overlevet ulykken, men tongansk politi satte tallet til 55.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned