700 turister evakueret fra Sicilien under skovbrand
Myndighederne på den italienske ø kæmpede onsdag med i alt 23 skovbrande. En enkelt mand er anholdt.
700 turister blev onsdag evakueret under voldsomme skovbrande på den italienske ø Sicilien.
Det rapporterer en række lokale medier ifølge Reuters.
Der er fortsat ingen meldinger om tilskadekomne i forbindelse med brandene, der har ramt kystområdet omkring Calampiso, der ligger vest for Palermo.
Borgmesteren i en nærtliggende by har anmodet om hjælp til redningsarbejdet.
- Vi har brug for minibusser og biler til at hente folk i den lille havn og transportere dem til skolebygninger. Lad os alle bidrage, skriver Matteo Rizzo, der er borgmester i San Vito Lo Capo, på Facebook.
Temperaturerne i det sydlige Sicilien har ligget over 40 grader den seneste tid. Brandmyndighederne kæmpede onsdag med i alt 23 skovbrande.
Det oplyser Italiens premierminister, Paolo Gentiloni, onsdag. Han tilføjer, at regeringen holder øje med den "svære situation på øen".
Skovbrande på skråningerne af bjerget Vesuv har sendt tykke røgskyer ind over det italienske fastland. Heriblandt Napoli.
Ifølge den italienske miljøminister er en mand blevet anholdt under mistanke for ildspåsættelse.
- Hvis nogen har sat ild til Vesuv, så vil jeg have vedkommende fængslet i 15 år, siger miljøminister Gian Luca Galletti til italienske medier.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned