72 ofre i mexicansk massakre ville til USA

De mexicanske myndigheder siger, at de 72 lig, der blev fundet dræbt på en ranch i det nordøstlige Mexico, menes at være indvandrere, som var på vej til USA.

Soldater fandt de 58 dræbte mænd og 14 dræbte kvinder efter kampe mod et formodet narkotikakartel i delstaten Tamaulipas, der grænser op til Texas i USA.

En enkelt såret mand fra Ecuador lader til at være den eneste overlevende fra massakren. Han slog alarm hos militæret og bad om beskyttelse, siger militære kilder.

- De første undersøgelser tyder på, at ofrene kan have været indvandrere fra El Salvador, Honduras, Ecuador og Brasilien, siger en mexicansk sikkerhedsofficer, Alejandro Poire.

Massakren viser ifølge Amnesty International, hvor lidt de mexicanske myndigheder gør for at beskytte illegale indvandrere på vej til USA.

- Lovløsheden i vort land er skandaløs, siger Alberto Herrera, som er direktør for Amnesty International Mexico.

Den overlevende siger, at narkotikakartellet Zetas, som består af desertører fra hæren og tidligere korrupte politifolk, står bag massakren.

Han siger, at menneskesmuglere, som de havde betalt for at hjælpe dem, havde forlangt, at de illegale indvandrere skulle være lejemordere for kartellet. Da de nægtede blev de skudt. De var blevet tilbudt 500 dollar om måneden.

Over 28.000 mennesker, først og fremmest narkosmuglere og politifolk, har mistet livet i Mexicos narkokrig siden december 2006.

/ritzau/AFP

72 ofre for massakre i Mexico var formentligt illegale indvandrere på vej til USA.

Offentliggjort Sidst opdateret