73 procent stemte for værnepligt i Schweiz
Schweiz har med overvældende flertal stemt ja til at bevare værnepligten ved en folkeafstemning søndag.
Det er tredje gang spørgsmålet om afskaffelse af værnepligt afvises af vælgerne i det neutrale alpeland, der ikke har været involveret i en international krig i 200 år.
Omkring 73 procent af vælgerne stemte for at bevare værnepligten, som mange mener er med til at holde sammen på landet.
Alle de 23 kantoner i Schweiz stemte for en bevaring af værnepligten.
Gennem de seneste to årtier har flere lande i Europa valgt at afskaffe den lovpligtige militærtjeneste, og navnligt de venstreorienterede schweiziske partier har ytret ønske om, at nationen følger trop.
Debatten har vist skarpe skel mellem modstandere, der ser den værnepligtige hær som et levn fra fortiden og dem, som værner om den som en grundpille for den nationale identitet.
- Det kommer til at tage tid til at skifte tankegang. Det er forankret temmelig dybt i den nationale psyke, sagde Tobias Schnebli, der er talsmand for den anti-militære gruppe GSoA, op til søndagens folkeafstemning.
I Schweiz kræves det, at mænd i alderen 18 til 32 år begynder med et syv-ugers langt øvelsesophold, og at de efterfølgende tager mindst seks genopfriskningskurser af 19 dages varighed.
Mænd, der ikke tjener i hæren, betaler en særlig skat på fire procent af deres løn i stedet.
Siden 1992 har andet social- og samfundsrelateret arbejde været tilgængeligt for militærnægtere i landet, hvor parolen siden de seneste to århundrede har været væbnet neutralitet.
Mange mener, at værnepligten tjener som et vigtigt bindeled i et land med hele tre sproggrupper: Tysk, fransk og italiensk.
- Afskaffelse af militærtjeneste vil nedbryde det link, der forener folket og hæren, mener forsvarsminister Ueli Maurer.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde