75 år med brændpunktet Israel

Offentliggjort Sidst opdateret

* Den jødiske stat Israel blev udråbt den 14. maj 1948. Efter den hebraiske kalender er det den 25. april 75 år siden.

* Staten blev udråbt, efter at FN den 29. november 1947 vedtog en delingsplan af det britiske Palæstina-mandat. Der skulle være en jødisk og en arabisk stat. De arabiske lande accepterede ikke planen.

* De arabiske lande angreb den nye stat. Mange arabere flygtede fra Israel. De arabere kalder vi i dag palæstinensere. Det palæstinensiske flygtningeproblem blev skabt sammen med den nye stat. Palæstinenserne kalder det for al-Nakba - "Katastrofen".

* Israel har oplevet mindre krige, store krige og næsten hele tiden spændinger.

* I 1979 indgik Israel og Egypten en fredsaftale. I 1994 indgik Israel og Jordan en fredsaftale. I de senere år har Israel oprettet diplomatiske forbindelser med flere lande i Golfen.

* I 1993 indgik Israel og Den Palæstinensiske Befrielsesorganisation (PLO) aftalen om palæstinensisk selvstyre. Den skulle senest i 1999 munde ud i en permanent løsning på de to befolkningers strid. Det er ikke sket.

* På sin 75-års fødselsdag er Israel besættelsesmagt. Staten holder Golanhøjderne, Østjerusalem og Vestbredden besat. Israel har rømmet Gaza, men kontrollerer områdets grænser og luftrum - undtagen grænsen til Egypten.

Kilde: Ritzau.

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu