Mindst 84 demonstranter er blevet dræbt af libyske sikkerhedsstyrker under tre dages demonstrationer vendt mod Libyens leder, Muammar Gaddafi. Det siger menneskerettighedsgruppen Human Rights Watch.
Organisationen baserer sit skøn over antallet af dræbt på telefoninterview med hospitalspersonale og vidner.
Senest dræbte de libyske sikkerhedsstyrker fredag 35 mennesker i byen Benghazi i den østlige del af landet. De blev dræbt, da sikkerhedsstyrkerne åbnede ild mod demonstranter, der protesterede i kølvandet på en begravelsesceremoni for demonstranter, der var blevet dræbt tidligere.
- De libyske myndigheder skal øjeblikkeligt stoppe angrebene på fredelige demonstranter og beskytte dem mod angreb fra væbnede grupper, der støtter regeringen, hedder det i en meddelelse på Human Rights' hjemmeside.
Demonstrationerne i Libyen kommer efter de folkelige oprør i to andre nordafrikanske lande - Egypten og Tunesien.
- Gaddafis sikkerhedsstyrker affyrer skud mod libyske borgere og dræber snesevis af dem alene af den grund, at de kræver forandring, siger Joe Stark, der er Human Rights Watchs vicedirektør for Mellemøsten og Nordafrika.
Udenlandske journalister har ikke fået tilladelse til at rejse ind i Libyen, siden urolighederne brød ud. Lokale journalister har samtidig fået forbud mod at rejse til Benghazi.
Samtidig har telefonforbindelserne til området været sporadiske. Det er derfor svært at skabe et klart overblik over, hvordan det står til i Benghazi, hvor støtten til Gaddafi traditionelt har været mindre end i andre dele af landet.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned