De voldsomme skovbrande i Rusland har fået myndighederne til at evakuere 86.000 mennesker fra de regioner, der er berørt af brandene, oplyser det russiske katastrofeministerium til nyhedsbureauet Itar-Tass.
Antallet kan meget vel stige i den kommende uge, der ifølge meteorologerne vil byde på temperaturer i omegnen af 40 grader i den centrale og sydlige del af Rusland. Samtidig vil der være vindstød på op mod 20 meter i sekundet, og det giver gode vilkår for flammerne.
- Truslen om nye brande er steget markant på grund af ugunstigt vejr i flere regioner, lyder det fra katastrofeministeriet.
Lørdag registrerede myndighederne 369 nye brande, mens 338 blev slukket.
Foreløbig er 10 russiske regioner berørt af katastrofen. De hårdest ramte regioner er Nisjnij Novgorod, Vladimir, Voronesj og Mordovia, hvor ilden truer flere bebyggede områder, siger ministeriet.
Myndighederne havde søndag sat ekstra mange brandfolk ind for at sikre, at ilden ikke nåede et atomforskningscenter, der ligger i Sarov i Nisjnij Novgorod-regionen. Men ud på eftermiddagen oplyste katastrofeministeriet, at centret er uden for farezonen.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned