87 dræbt i storbrand i Bangladesh

Mindst 87 personer er torsdag blevet dræbt i en storbrand i en ældre boligdel i Bangladeshs hovedstad, Dhaka. Flere end hundrede andre er kvæstet.

- Vi har fundet mindst 87 lig, siger Dhakas politichef, A.K.M Shahidul Haq.

Storbranden stod på i tre timer og ødelagde en række fleretages huse i den tætbefolkede bydel Kayettuli. Mindst syv bygninger er udbrændt.

Branden er slukket, og redningsmandskab leder nu efter overlevende.

- Vi søger overalt i området, hvilket kan tage flere timer, siger brandchef Abu Nayeem, som tilføjer, at gas fra sprængte rør i flere bygninger kan forsinke arbejdet.

Ifølge Nayeem er branden forårsaget af en elektrisk fejl. Den spredte sig herefter hurtigt til nærliggende bygninger, inden brandvæsnet nåede frem. Flere gadebutikker i området havde ifølge brandmyndighederne brandfarlige materialer.

Brandmyndighederne oplyser, at der var flere fester i gang, da branden brød ud. Flere af dem blev fanget af flammerne.

- En bryllupsfest på taget af en bygning blev fanget, og vi mener, at det er grunden til, at antallet af ofre er så høj, siger Nayeem.

Et øjenvidne siger, at bruden slap uskadt fra ilden, da hun ikke var dukket op til festen endnu.

/ritzau/AFP

Mindst 87 personer er omkommet og flere end hundrede er kvæstet, heraf flere alvorligt, ved en storbrand i Bangladeshs hovedstad, Dhaka.

Offentliggjort Sidst opdateret