Adskillige døde i togulykke ved spansk pilgrimsby

Foto: Miguel Riopa /Scanpix

Adskillige mennesker har mistet livet i en togulykke med et højhastighedstog ved den spanske by Santiago de Compostela.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det er endnu meget sparsomt med informationer om ulykken, men ifølge den spanske avis El Pais er der mindst 10 omkomne. Den spanske radiostation Cadena Ser citerer øjenvidner for, at mindst 20 personer er omkommet.

Ifølge radiostationen er der derudover mindst 50 sårede efter ulykken.

Billeder fra ulykkesstedet viser, at adskillige lig ligger uden for toget - dækket af tæpper.

Myndighederne har dog ifølge BBC endnu ikke bekræftet antallet af hverken døde eller sårede, men selskabet bag det forulykkede højhastighedstog, Renfe, bekræfter, at der er "adskillige døde".

Til gengæld har myndighederne slået fast, at toget kørte af sporene nær byen Santiago de Compostela.

Ifølge Cadena Ser er samtlige af højhastighedstogets vogne blevet afsporet.

Det er endnu uvist, hvad der var årsag til afsporingen.

- Toget blev afsporet nær stationen i Santiago de Compostela, men vi ved endnu ikke hvorfor, lyder ifølge nyhedsbureauet AFP fra togselskabet Renfe.

Avisen El Pais viser på sin hjemmeside et billede af det forulykkede tog, hvor togvognene ligger på tværs af skinnerne, og sort røg stiger op fra en af togvognene, der ser ud til at være stødt ind i en betonmur.

Ifølge AFP var der 238 passagerer med på toget, som var på vej fra den spanske hovedstad, Madrid, til den nordvestlige by Ferrol.

Santiago de Compostela er bedst kendt for at være destinationen på den legendariske pilgrimsrute Camino de Santiago.

/ritzau/