Irans præsident, Mahmoud Ahmadinejad, udfordrer præsident Barack Obama til en direkte duel om "globale spørgsmål", og det skal ske foran verdenspressen.
- Vi er klar til at sidde ansigt til ansigt med Obama for at lægge de globale spørgsmål på bordet. Det skal ske mand til mand, åbenhjertigt og foran medierne, så vi kan se, hvis løsninger er de rigtige. Vi synes, det er en god måde at gøre det på, siger Ahmadinejad i en tale.
Han rejser i september til New York for at deltage i åbningen af FN's Generalforsamling.
Ahmadinejad har tidligere udfordret Obama til at deltage i et offentligt møde om verdens problemer. Han har ved andre lejligheder beskyldt USA for at være skyld i ufred og den internationale økonomiske krise.
Obama har presset på for at få skærpet FN's sanktioner mod Iran og dets atomprogram.
Ahmadinejad siger, at Obama har forfejlet en historisk chance til at forbedre forholdet til Iran. De to lande har ikke haft diplomatiske forbindelser de sidste 30 år.
Han beskylder den amerikanske præsident for at være i lommen på "zionister".
Obama lovede ved sin tiltræden sidste år, at han ville prøve at forbedre forholdet til Iran gennem diplomati. Men siden er forholdet mellem de to lande blevet gradvist værre.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde