De libyske myndigheder har taget nye voldsomme midler i brug for at slå ned på de regeringsfjendtlige demonstranter.
Ifølge tv-stationen al-Jazeera har militærfly skudt med skarpt mod folkemængden mange steder i hovedstaden Tripoli. Stationen citerer vidner på stedet for informationen.
- Det, vi oplever i dag, er ubegribeligt. Kampfly og helikoptere bomber vilkårligt det ene kvarter efter det andet. Der er mange, mange døde, siger en indbygger i Tripoli Adel Mohamed Saleh til al-Jazeera i en direkte udsendelse.
Som svar på et spørgsmål om, hvorvidt indbyggerne fortsat beskydes fra luften, siger Saleh: - Det fortsætter. Det fortsætter. Alt, der bevæger sig. Selv hvis man sidder i en bil, vil de ramme dig.
Der var ingen uafhængige bekræftelser af oplysningerne.
Libyen har de seneste dage været præget af voldsomme uroligheder, hvor demonstranter har rettet deres vrede mod landets leder, Muammar Gaddafi.
Organisationen Human Rights Watch melder, at mindst 233 mennesker er omkommet, siden optøjerne i landet begyndte i torsdags, mens over 900 er meldt såret.
Urolighederne i Libyen er dermed de klart blodigste i den serie af protester, der siden nytår har bredt sig som en steppebrand i Mellemøsten og Nordafrika.
Vrede demonstranter har desuden sat ild til regeringsbygninger og har angrebet den statslige tv-og radiostation.
Protesterne begyndte midt i sidste uge i Benghazi i den østlige del af landet, hvor modstanden mod Gaddafi traditionelt har været størst, men nu har de altså også bredt sig til oberstens højborg Tripoli i den nordvestlige del af landet og til mange små byer.
Ifølge flere medier skyder snigskytter fra tagene med skarpt mod demonstranterne i Tripoli, og rundt om i landet er det kommet til voldsomme kampe mellem tilhængere og modstandere af Gaddafi.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned