Terrornetværket al-Qaeda fattes penge og er ude i sin hidtil værste finansielle krise. Derimod har Taliban i Afghanistan og Pakistan tilsyneladende ingen problemer med at skaffe penge til oprørsgruppens kamp mod udenlandske styrker.
Det vurderer USA's finansministeriums terrorekspert David Cohen over for britiske BBC.
Al-Qaeda har allerede flere gange i år bedt om penge, og dets ledelse har advaret om, at pengemangel svækker netværkets evne til at skaffe nye aktivister og gennemføre aktioner.
- Vi vurderer, at al-Qaeda er økonomisk svagere end i mange år, og at bevægelsens indflydelse reduceres, siger David Cohen til BBC.
Derimod vurderer han, at Taliban ikke har svært ved at skaffe penge til sine oprørsaktioner i især Afghanistan. Det menes, at Taliban får de fleste af sine penge fra private donorer i arabiske lande. Desuden skaffer Taliban sig mange penge fra narkohandel.
Cohen siger, at det er svært for USA at bremse pengestrømmen til Taliban, da der er mange individuelle donorer, som giver penge.
Cohen mener desuden, at Taliban og al-Qaeda i stigende grad forsøger at skaffe penge gennem "kriminelle aktiviteter".
/ritzau/
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker