Al-qaeda vil bygge hær i Yemen

Al-Qaedas militære chef i Yemen, Qassim al-Rimi, siger i en erklæring, at netværket har oprettet en "Aden-Abyan Hær, der skal "befri landet for korsfarere og deres frafaldne agenter".

Erklæringen er indtalt og lagt ud på internettet.

- Vi er i færd med at tage de føret skridt til at opbygge hæren, hedder det fra al-Qaeda lederen, som opfordrer jihadister (hellige krigere) og deres tilhængere til at hjælpe.

Rimi siger, at angreb med bomber og snigskytter har været en succes i de seneste måneder.

Iagttagere siger, at terrornetværket er blevet styrket i Yemens sydligste provinser, men landets hær siger, at det er i offensiven mod al-Qaeda på Den Arabiske Halvø.

Gruppen siger, at den stod bag forsøget på at sprænge et amerikansk passagerfly i luften over Detroit juledag sidste år.

Yemen, som er Osama bin Ladens oprindelige hjemland, er ifølge iagttagere i fare for at bryde sammen som stat.

/ritzau/AFP

Al-Qaeda leder siger, at han er ved at opbygge hær i Yemen for at kæmpe mod "korsfarere og deres frafaldne agenter".

Offentliggjort Sidst opdateret