Ambassadør om dansk FN-ja: Historisk støtte
Den palæstinensiske ambassadør i Danmark takker den danske regering, som netop har været med til sikre det palæstinensiske selvstyre en historisk aften ved FN's Generalforsamling i New York.
Danmark og 137 andre stemte ja til en resolution, der opgraderer palæstinensernes FN-status, og dermed var der et massivt flertal for beslutningen.
- På vegne af den palæstinensiske ledelse og det palæstinensiske folk retter jeg en stor tak til den danske regering og til det danske folk. Vi takker jer for denne historiske støtte, lyder det fra ambassadør Amro Alhourani.
- Den danske regerings beslutning om at stemme til fordel for den palæstinensiske ansøgning er et stort bidrag fra Danmark. Denne støtte er utvivlsomt med til at sikre fred, sikkerhed og stabilitet i Mellemøsten og i resten af verden, tilføjer han.
USA og Israel var blandt de blot ni lande, der stemte imod resolutionen. 41 lande afstod fra at stemme ud af i alt 193 medlemmer.
Det palæstinensiske selvstyre er blevet opgraderet til "ikke-medlemsstat" - en status, som også Vatikanet har.
Amro Alhourani mener, at den nye FN-position er et vigtigt skridt på vejen mod at stoppe den lange konflikt mellem israelerne og palæstinenserne.
- Det er en vigtig håndsrækning til de moderate på den israelske side, der ønsker freden.
- Og ikke mindst den israelske fredsbevægelse, som ikke er blevet hørt eller i hvert fald overhørt de seneste mange år, siger den palæstinensiske ambassadør, som også sender en stor tak til resten af det politiske Danmark:
- Vi sætter stor pris på regeringens beslutning. Men især sætter vi stor pris på den konsensus, der blev skabt i Folketinget på tværs af politiske partier. Den enighed har ført til dette historiske ja til det palæstinensiske folk.
/ritzau/
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker