Amerikanernes indkomst er i frit fald

Selv om recessionen er overstået, er amerikanernes privatøkonomi ikke i bedring. Snarere tværtimod.

Faktisk er den gennemsnitlige indkomst for den almindelige amerikanske familie dykket dobbelt så meget de to seneste år, som under selve recessionen, som sluttede i juni 2009.

Det viser en ny undersøgelse, som offentliggøres i Washington Post.

Ifølge undersøgelsen faldt den gennemsnitlige husstandsindkomst med 6,7 procent, til 49.909 dollar (cirka 275.000 kroner), mellem juni 2009, da recessionen sluttede, og juni 2011.

Under selve recessionen blev husstandsindkomsten "kun" reduceret med det halve - eller 3,2 procent, når der renses for inflationen.

Det store fald er måske en af forklaringerne på, at der er en tiltagende nervøsitet blandt amerikanere for de økonomiske udsigter for landet til trods for, at økonomien er gået frem siden juni 2009.

Forfatterne bag undersøgelsen konkluderer, at faldet i indkomsterne har udhulet den amerikanske levestandard betragteligt.

Netop den haltende økonomi anses for at være den største forhindring for præsident Barack Obamas forhåbninger om at blive genvalgt næste år.

Arbejdsløsheden i USA er oppe på 9,1 procent og mange frygter en ny recession på grund af gældskrisen i Europa.

I september viste en undersøgelse, at antallet af fattige i USA i 2010 voksede til 15,1 procent, det højeste siden 1993, fra 14,3 procent af befolkningen året før. Det var fjerde år i træk, at antallet af fattige voksede.

Ifølge den officielle definition i USA er man fattig, såfremt husstandsindkomsten for en familie på fire personer er under 22.314 dollar (cirka 125.000 kroner).

For enlige er grænsen på 11.139 dollar. 46,2 millioner amerikanere var ifølge den definition fattige i 2010.

/ritzau/AFP

De amerikanske husstandsindkomster er faldet med næsten syv procent på to år.

Offentliggjort Sidst opdateret