Efter flere dage med nedadgående kurser rettede kurserne på amerikanske børser sig op fredag. Det sker, efter at centralbankchef Ben Bernanke lovede at træde til, hvis den økonomiske vækst flader ud, og efter at nye tale viser, at faldet i væksten i andet kvartal var mindre end ventet.
Dow Joes-indekset steg med 164,84 point og krøb op over den psykologiske vigtige barriere på 10.000 point. Stigningen var 1,65 procent.
Standard & Poor's-indekset steg med 17,37 point svarende til 1,66 procent.
Nasdaq-indekset steg med 34,94 point svarende til 1,65 procent.
Det er især de reviderede tal for bruttonationalproduktet i andet kvartal, der skaber lidt optimisme. Væksten var 1,6 procent, og det var højere end ventet.
Centralbankchef Ben Bernanke sagde i en tale, at væksten i USA og nedgangen i antallet af arbejdsløse i 2010 ikke går så godt, som banken har ventet. Men han vurderer, at udsigterne for USA's økonomi i 2011 ser ud til at gå som ventet med stigende vækst.
Han lover desuden, at banken vil gribe ind, hvis væksten falder yderligere ud.
/ritzau/AFO
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker