Amerikanske og russiske soldater støder sammen i Syrien
Flere amerikanske soldater skulle angiveligt være såret i en konfrontation med russiske styrker i Syrien.
Flere amerikanske soldater er kommet til skade i en konfrontation med russiske styrker i det nordøstlige Syrien onsdag.
Det oplyser Det Hvide Hus omkring midnat natten mellem onsdag og torsdag dansk tid. Det skriver nyhedsbureauet AFP.
Russiske militære køretøjer og helikopter omringede ifølge Det Hvide Hus to amerikanske pansrede køretøjer onsdag og efterlod flere amerikanske soldater med skader.
Ifølge nyhedsbureauet AP blev fire amerikanske soldater såret. Det Hvide Hus oplyser ikke noget om antallet af sårede og omfanget af deres skader.
Det samme gælder for USA's forsvarsministerium, Pentagon, og Det Nationale Sikkerhedsråd, NSA.
NSA's talsmand John Ullyot oplyser til AFP, at de amerikanske køretøjer var en sikkerhedspatrulje fra den antiislamiske statskoalition.
Han oplyser, at de amerikanske soldater efterfølgende har forladt området for at nedtrappe situationen.
- USA vil undgå at eskalere situationer med andre militære styrker, men amerikanske styrker har altid en iboende ret og pligt til at forsvare sig mod fjendtlige handlinger, siger John Ullyot til AFP.
Der har tidligere været hændelser i Syrien, hvor både amerikanske og russiske soldater har været involveret, men dette skal være det mest alvorlige i flere måneder.
Russiske og amerikanske myndigheder har regelmæssig kontakt for at undgå sammenstød mellem landenes soldater i Syrien.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde