WikiLeaks vil fortsætte som normalt, selv om grundlæggeren af den kontroversielle organisation tidligere tirsdag blev anholdt i London.
- WikiLeaks er operationel. Vi fortsætte af det samme spor, som vi allerede har lagt ud, siger Kristinn Hrafnsson, der er talsmand for WikiLeaks.
Han siger, at organisationen vil fortsætte med at offentliggøre hemmelige dokumenter, og det vil ske fra London og andre lande.
WikiLeaks er i gang med at offentliggøre en kvart million hemmelige dokumenter fra det amerikanske udenrigsministerium.
Julian Assange, der var med til at stifte WikiLeaks, og som regnes for organisationens leder, blev tirsdag morgen anholdt i London på begæring af de svenske myndigheder, der efterlyser ham i sager om voldtægt mod to svenske kvinder.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde