Anklagemyndighed anker afvisning af Trumps dokumentsag
Trump har i månedsvis haft fire straffesager hængende over hovedet. Han og hans advokater har løbende forsøgt at få dem udskudt til efter præsidentvalget 5. november, hvor Trump stiller op som Republikanernes præsidentkandidat. (Arkivfoto). Foto: Tom Brenner/Reuters
Anklager i Trumps sag om opbevaring af hemmelige dokumenter har anket afgørelse om afvisning af straffesagen.
Ritzau Ritzau/ritzau/
OffentliggjortSidst opdateret
Den amerikanske anklagemyndighed har onsdag anket afvisningen af en straffesag, hvor tidligere præsident Donald Trump er tiltalt for at have opbevaret klassificerede dokumenter i sit hjem.
Det skriver nyhedsbureauet Reuters.
Mandag afviste Aileen Cannon, der er dommer i delstaten Florida, straffesagen.
Ifølge dommeren er den særlige anklager i sagen, Jack Smith, udpeget på ulovlig vis.
Dermed har han heller ikke ret til at indbringe sagen for retten.
Annonce
Umiddelbart efter dommerens afgørelse oplyste anklagemyndigheden, at afgørelsen ville blive anket.
Det er formelt sket onsdag, hvor Smiths kontor har anmodet om at få genoplivet straffesagen og omstødt Cannons afvisning af den.
Efter at Donald Trump stoppede som USA's præsident den 20. januar 2021, fandt FBI klassificerede dokumenter i Mar-a-Lago, Trumps bolig i Florida. (Arkivfoto). Foto: U.s. Justice Department/Reuters
- Afvisningen af sagen afviger fra tidligere konklusioner fra alle tidligere domstole, der har vurderet spørgsmålet om, at justitsministeren er bemyndiget til at udpege en særlig anklager, skriver Smith i en udtalelse ifølge dpa.
Jack Smith er også udpeget som særlig anklager i en anden sag, hvor Trump ved en føderal domstol i Washington D.C. er anklaget for at have forsøgt at omgøre resultatet af præsidentvalget i 2020.
I andre sager har andre dommere afgjort, at USA's justitsministerium har mulighed for at udpege særlige anklagere. Det gælder især i sager, der kan betegnes som politisk følsomme.
Men med Aileen Cannons afgørelse er der opstået fornyet tvivl om, hvorvidt sagen om opbevaring af hemmeligstemplede dokumenter vil komme for retten, skriver Reuters.
Efter at Donald Trump stoppede som USA's præsident den 20. januar 2021, fandt FBI klassificerede dokumenter i Mar-a-Lago, Trumps bolig i Florida.
Der er rejst anklager mod ham om blandt andet at have obstrueret FBI's arbejde og at have løjet for myndighederne. Anklagerne tæller også brud på spionageloven.
Trump har i månedsvis haft fire straffesager hængende over hovedet.
Han og hans advokater har løbende forsøgt at få dem udskudt til efter præsidentvalget 5. november.
Annonce
30. maj blev han fundet skyldig i alle 34 anklagepunkter i tys-tys-sagen, som handler om at forfalske regnskabsmateriale for at dække over en affære med en pornostjerne.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned