Anklager: Politimorder havde kontakt til salafister

Den franske antiterror-anklager Jean-Francois Ricard fortæller på et pressemøde i Paris lørdag, at den 45-årige computerekspert, som torsdag dræbte fire i politiets hovedkvarter, konverterede til islam for 10 år siden og var blevet radikaliseret. Foto: Geoffroy Van Der Hasselt/Ritzau Scanpix

45-årig drabsmand arbejdede som it-ekspert i politiets hovedkvarter i den franske hovedstad.

Offentliggjort Sidst opdateret

En mand ansat i politiet, som dræbte tre betjente og en kontoransat i politiets hovedkvarter i Paris, tilhørte en "radikal udgave af islam", siger Frankrigs antiterror-anklager.

Angrebet fandt sted torsdag. Her dræbte den 45-årige gerningsmand de fire - tre mænd og en kvinde - med en kniv, mens en femte blev livsfarligt såret.

Ifølge anklagemyndigheden havde gerningsmanden kontakter til den salafistiske bevægelse. Han arbejdede som it-tekniker i politiets hovedkvarter.

Han konverterede til islam for cirka 10 år siden.

Den 45-årige blev skudt og dræbt af politifolk inde i hovedkvarteret.

Inden han begik forbrydelsen, havde han sendt 33 sms'er til sin kone. De var alle af religiøs karakter, hedder det.

Han blev født på den franske ø Martinique i Caribien, men flyttede til Paris for mange år siden. Der havde aldrig tidligere har været nogen problemer med hans opførsel.

- Det faktum, at nogen konverterer til islam, er ikke et automatisk tegn på radikalisering, sagde en talsperson for den franske regering fredag.

Ifølge Jean-François Ricard, der er anklager i terrorsager, havde gerningsmanden i de seneste måneder gået anderledes klædt og ønskede ikke længere at "have en bestemt slags kontakt med kvinder".

Han skal have erklæret sig "enig i visse grusomme handlinger begået i den religions navn". Han havde også forsvaret det blodige angreb på satiremagasinet Charlie Hebdo i 2015.

Politichef Didier Lallement sagde fredag om gerningsmanden, at han som alle andre i den efterretningsenhed, hvor han arbejdede, havde været gennem et strengt sikkerhedstjek.

Frankrig var i 2015 og 2016 mål for flere islamistiske angreb, som kostede 237 mennesker livet.