Apple er mest værdifulde A/S nogensinde
Der er penge i iPhones, iPads, iPods og hvad de nu ellers hedder, de populære produkter, som den amerikanske IT-koncern Apple lever af.
Faktisk er der så mange penge i dem, at Apple mandag har vippet en anden amerikansk IT-gigant, nemlig Microsoft, af den trone, hvor verdens mest værdifulde aktieselskab sidder.
Microsoft satte rekorden tilbage i 1999. Da var Microsoft, baseret på koncernens børsværdi, 619 milliarder dollar værd.
Men mandag skete der noget på børsen i New York. Apple-aktien nåede nye højder, og da børsen på Wall Street lukkede, var Apple steget med 2,5 procent og lå i rekordkursen 665,15 dollar per aktie. Det svarer til godt 3990 kroner,
Det fik selvsagt også Apples samlede børsværdi til at stige, og denne stigning betyder, at Apple har slået Microsoft-rekorden, for Apples børsværdi blev mandag noteret til 623,52 milliarder dollar.
Det svarer til omkring 3741 milliarder kroner.
Kursen steg samtidig med, at børsen på Wall Street var tyk af rygter om, at Apple snart sender en stribe nye produkter på gaden, herunder en ny iPhone, en ny iPad og et tv-apparat.
I fredags forudså investeringsbanken Jefferies, at Apple-aktien snart når 900 dollar.
Samtidig mener Jefferies, at Apples næste telefon, iPhone 5, bliver "den største mobiltelefonlancering i verden".
/ritzau/AFP
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned