Arbejdsløshedstallet stiger i USA

Amerikanske arbejdsgivere ansatte i juli det største antal arbejdere i fem måneder, men samtidig er arbejdsløshedsprocenten steget med 0,1 procentpoint fra 8,2 procent i juni til 8,3 procent i juli.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det vil formentlig betyde, at forventningen om en yderligere økonomisk støtte fra den amerikanske centralbank, Fed, bevares.

Til gengæld er antallet af arbejdspladser uden for landbruget er steget med 163.000 i sidste måned, oplyser det amerikanske beskæftigelsesministerium fredag, og dermed overstiges økonomernes forventning om 100.000 nye job.

De positive tal overskygges dog noget af stigningen i arbejdsløsheden, ligesom flere mennesker har opgivet at søge arbejde.

Dertil kommer, at en revideret opgørelse af tallene for beskæftigelsen for maj og juni er ændret til 6000 færre nye job, end der er oplyst tidligere.

Den nøje overvågede rapport om beskæftigelsen offentliggøres to dage efter, at den amerikanske centralbank sendte et stærkere signal om, at en ny væsentlig støtte kunne være på vej, hvis ikke det svækkede opsving kommer sig.

De fleste økonomer venter, at Fed vil igangsætte en tredje runde med opkøb af obligationer. Det vil sandsynligvis ske på bankens næste politiske strategimøde 12.-13. september.

Det sker på trods af, at det amerikanske præsident- og kongresvalg finder sted i november. Det kan føre til en skarp kritik af Fed fra Republikanernes side, idet partiet har gjort USA's svage økonomi til et centralt emne i valgkampen.

Fed har holdt den toneangivende rente tæt på nul i næsten fire år og pumpet omkring 2,3 billioner dollar ind i den amerikanske økonomi.

På Feds næste møde i september vil det også være muligt for politikerne at forholde sig til rapporten om arbejdsløshedstallet for august.

I juli er gennemsnitslønnen steget med to cent, og den gennemsnitlige arbejdsuge ligger fortsat på 34,5 timer.

/ritzau/Reuters