Argentinas præsident udskrevet efter hjerneoperation
Den argentinske præsident, Cristina Fernandez, er blevet udskrevet fra hospitalet søndag, efter at hun i sidste uge blev opereret i hjernen.
Under operationen fik Fernandez fjernet noget blod fra overfladen af sin hjerne.
Hun er dog endnu ikke klar til at udføre sit præsidentjob, oplyser regeringen i Argentina.
I stedet er Fernandez blevet rådet til at holde sig fuldstændigt i ro i 30 dage, og præsidentens helbred vil blive nøje overvåget. Det er planen, at hun skal komme sig i sin officielle embedsbolig.
- Holdet af læger har besluttet sig for at udskrive hende. Hun er fortsat i fremragende humør og er ved at komme sig. Hun sender et stort kys og masser af glade tanker til alle dem, der har bedt for hende i hele verden, fortæller en regeringstalsmand.
Talsmanden oplyste lørdag, at Fernandez kunne gå, havde bladret igennem nogle bøger og var begyndt at bede om mad.
- For eksempel tilbød de hende æblepuré, men hun bad om blommepuré, forklarer talsmanden.
Fernandez pådrog sig sine skader i august ved et fald. De nærmere omstændigheder er aldrig blevet oplyst, men faldet gjorde, at blod samlede sig mellem hendes hjerne og kranie.
Uheldet skete i august på et skidt tidspunkt for præsidenten, som allerede var i fuld gang med at føre valgkamp frem mod et vigtigt midtvejsvalg 27. oktober. Nu må hun se til fra sofaen.
Valget vil blive udslagsgivende for, hvem der får magten i Argentinas Kongres under de sidste to år i Fernandez' embedsperiode.
Under sygdomsforløbet har vicepræsident Amada Boudou været konstitueret som præsident.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker