Samtidig er antallet af hårdt kvæstede steget til 56. Endnu meldes der ikke om nogen omkomne.
13 af de 56 hårdt kvæstede befinder sig i en meget alvorlig tilstand ifølge det hollandske nyhedsbureau ANP. Ved kollisionen blev mindst 125 passagerer kvæstet hovedsagelig i form af brækkede ben og skrammer.
Al togtrafik mellem Amsterdam og den internationale lufthavn Schiphol, der er en af Europas travleste trafikknudepunkter, har været indstillet siden kollisionen lørdag mellem to persontog ved Sloterdijk Station.
Strækningen åbner tidligst søndag eftermiddag.
De hollandske jernbanemyndigheder forklarer, at et eksprestog og et dobbeltdækker-regionaltog stødte sammen ganske nær Sloterdijk Station. Årsagen til ulykken er ikke kendt.
For lidt mere end to år siden blev nabolandet Belgien ramt af en alvorlig togulykke, da to tog stødte frontalt sammen lidt uden for den belgiske by Halle sydvest for Bruxelles. Mindst 18 mennesker døde og 50 blev såret ved katastrofen.
Kollisionen i Belgien, der indtraf i morgenmyldretiden, var en af de værste togulykker i landet nogensinde.
/ritzau/dpa
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde