Assad blev informeret om amerikanernes bombeangreb på IS
Ifølge Syriens udenrigsministerium var landet informeret om, at USA ville udvide fronten mod Islamisk Stat.
Præsident Bashar al-Assads regime i Syrien var informeret om, at USA og dets partnere ville bombe Islamisk Stat (IS) i landet, meddeler Syriens udenrigsministerium ifølge flere medier.
På syrisk stats-tv bliver det ifølge Reuters yderligere oplyst, at USA gav Syriens repræsentant i FN besked om de forestående bombeangreb mandag. Her blev det også gjort klart, at mål i byen Raqqa ville blive angrebet.
- Amerikanerne informerede den syriske repræsentant i FN om, at angrebene ville finde sted mod terrororganisationen IS i Raqqa i den nordlige del af landet, skriver udenrigsministeriet i en erklæring ifølge AFP.
Den syriske stat skulle også have været klar over, at der ville blive bombet nær grænsen til Irak.
Målene for bombeangrebet var angiveligt våbenlagre og bygninger, der bliver brugt af Islamisk Stat.
Informationerne fra Pentagon i USA har været sparsomme i løbet af natten. Der er ikke oplyst noget om målene for missionen eller eventuelle ofre for angrebene.
Ifølge Det Syriske Observatorium for Menneskerettigheder, der har base i London og er kritisk over for Syriens regime, er "dusinvis" af krigere fra IS blevet dræbt eller såret under angrebene, skriver Reuters.
Hvilke lande, der har taget del i angrebet, er også uvist. Men flere amerikanske medier skriver, at kampfly fra arabiske lande var involveret i bombardementet.
Islamisk Stat har over de seneste måneder indtaget områder i både Irak og Syrien. USA har siden 8. august gennemført næsten 200 luftangreb mod bevægelsen i Irak.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned