Assad-styrets ansigt udadtil hopper af
Foto: Gianluigi Guercia /Scanpix
Gianluigi Guercia /Scanpix
En af den syriske regerings mest synlige talsmænd er hoppet af og har forladt Syrien.
Det siger en diplomatisk kilde i regionen til nyhedsbureauet Reuters.
- Han er hoppet af. Alt, hvad jeg kan sige, er, at han er ude af Syrien, siger den unavngivne kilde.
Tidligere på dagen havde den libanesiske tv-station al-Manar rapporteret, at Makdissi var blevet fyret for at være kommet med udtalelser, der ikke var i overensstemmelse med den syriske regerings linje.
Al-Manar drives af Hizbollah-bevægelsen, der støtter præsident Bashar al-Assad.
En tredje udlægning af sagen kommer fra Det Syriske Observatorium for Menneskerettigheder, en organisation baseret i Storbritannien, som følger situationen i Syrien tæt.
Her siger man, at den syriske talsmand blev presset til at sige sit job op og nu er på vej til London.
- Makdissi blev presset af folk i præsidentpaladset, men ikke af præsidenten selv, til at sige op. Han er nu på vej til London, siger observatoriets leder, Rami Abdel Rahman, til nyhedsbureauet AFP.
Makdissi, som selv tilhører Syriens kristne mindretal, er et af Syriens kendte ansigter udadtil.
Han har ofte talt ved officielle pressekonferencer i Damaskus, hvor han har forklaret og forsvaret den syriske regerings reaktion på oprøret mod præsident Assad.
Han har imidlertid ikke haft den store direkte indflydelse i det syriske styre, hvor sikkerhedsapparatet sidder tungt på magten, og udenrigsministeriet ikke har meget at skulle have sagt.
I de seneste uger har Makdissi imidlertid ikke optrådt i medierne, og det har skabt spekulationer om, at han muligvis var hoppet af, rapporterer den arabiske satellitkanal al-Arabiya.
Makdissis mobiltelefon var mandag aften slukket, og der var ikke umiddelbart nogen kommentar til sagen på syrisk tv, meddeler al-Arabiya.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker