Asylansøgere strømmer til Schweiz

Det velhavende Schweiz med fashionable skisportsteder, eksklusive hoteller og meget andet for velpolstrede tegnebøger tiltrækker folk fra alle lag.

Det officielle statistiske kontor oplyser, at Schweiz i stadig stigende grad tiltrækker asylansøgere.

I 2011 steg tallet med 45 procent i forhold til året før. 22.551 personer søgte om asyl, og det er det højeste tal siden 2002.

- Det store antal af asylansøgninger, der er afleveret i Schweiz, skyldes overvejende krisen i Nordafrika, siger de schweiziske myndigheder i en erklæring.

Heri advares specifikt tunesiske asylansøgere om, at de ikke vil kunne blive i Schweiz, selv om tvangsudsendelser til Tunesien er suspenderet på grund af situationen i landet.

Ifølge myndighedernes tal kom de fleste asylansøgere i 2011 dog fra Eritrea. Det var 3356.

Derefter kom tuneserne med 2574, mens der på tredjepladsen blev afleveret 1895 asylansøgninger fra nigerianere.

I alt har 3711 af sidste års asylansøgere fået asyl, og det er 7,6 procent flere end året før, hvor antallet af ansøgninger dog var langt mindre.

/ritzau/AFP

Stenrige Schweiz er en magnet for både rig og fattig. Antallet af asylansøgere steg i 2011 med 45 procent.

Offentliggjort Sidst opdateret