Asylansøgere strømmer til Schweiz
Det velhavende Schweiz med fashionable skisportsteder, eksklusive hoteller og meget andet for velpolstrede tegnebøger tiltrækker folk fra alle lag.
Det officielle statistiske kontor oplyser, at Schweiz i stadig stigende grad tiltrækker asylansøgere.
I 2011 steg tallet med 45 procent i forhold til året før. 22.551 personer søgte om asyl, og det er det højeste tal siden 2002.
- Det store antal af asylansøgninger, der er afleveret i Schweiz, skyldes overvejende krisen i Nordafrika, siger de schweiziske myndigheder i en erklæring.
Heri advares specifikt tunesiske asylansøgere om, at de ikke vil kunne blive i Schweiz, selv om tvangsudsendelser til Tunesien er suspenderet på grund af situationen i landet.
Ifølge myndighedernes tal kom de fleste asylansøgere i 2011 dog fra Eritrea. Det var 3356.
Derefter kom tuneserne med 2574, mens der på tredjepladsen blev afleveret 1895 asylansøgninger fra nigerianere.
I alt har 3711 af sidste års asylansøgere fået asyl, og det er 7,6 procent flere end året før, hvor antallet af ansøgninger dog var langt mindre.
/ritzau/AFP
Stenrige Schweiz er en magnet for både rig og fattig. Antallet af asylansøgere steg i 2011 med 45 procent.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned