Et møde i Istanbul mellem verdens stormagter og Teheran om det iranske atomprogram er endt uden resultat.
EU's udenrigspolitiske chef, Catherine Ashton, udtrykker skuffelse og siger, at ingen nye forhandlinger er planlagt.
- Vi havde håbet på en diskussion om praktiske måder at komme fremad, og vi har gjort alt for, at det skulle lykkes. Jeg er skuffet over at sige, at det ikke har været muligt, siger Ashto efter de to dage med resultatløse møder.
Ifølge Ashton har de iranske forhåndsbetingelser ved forhandlingerne blokerede for fremskridt.
Iran afviste også at mødes på tomandshånd med USA i Istanbul under forhandlingerne, hvor ud over USA også Storbritannien, Kina, Frankrig, Rusland og Tyskland deltog.
Iran fastholder, at dets atomprogram kun er til fredeligt brug, men USA og EU frygter, at det er et dække over, at Teheran skal bruge stærkt beriget uran til fremstilling af atomvåben.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde