Australien får igen en rød regering

Australiens premierminister, Julia Gillard, fra arbejderpartiet Labor fortsætter som premierminister.

Det står klart efter, at to uafhængige medlemmer af Australiens parlament har besluttet at pege på hende to uger efter parlamentsvalget den 21. august.

Ved valget fik Labor og det konservative oppositionsparti næsten lige mange pladser i parlamentet. Labor fik 74, og det konservative parti fik 73 pladser. Derfor var det op til de i alt tre uafhængige parlamentsmedlemmer Bob Katter, Tony Windsor og Rob Oakeshott at agere som kongemagere.

Og der var spænding til det sidste.

Først lagde Katter sin stemme i den konservative oppositionsleder Tony Abbotts vægtskål, og så stod det 74 - 74.

Få timer senere meddelte Tony Windzor, at han peger på Labors Gillan, og så stod det 75 - 74 til Labor.

Efter en meget lang tale til parlamentet afslørede Rob Oakeshott endelig, at han peger på Gillard, og Labor var dermed sikret regeringsmagten med det mindst mulige flertal på 76 - 74 i det 150 pladser store parlament.

Dramaet er kulminationen på en usædvanlig dramatisk periode i australsk politik, efter at Gillard væltede den tidligere premierminister Kevin Rudd i juni og blev Australiens første kvindelige premierminister. Hun udskrev valg tre uger efter.

/ritzau/AFP

To ugers politisk drama i Australien er slut. Arbejderparti kan igen danne regering efter at have fået støtte fra to uafhængige parlamentarikere.

Offentliggjort Sidst opdateret